چیدمان آپارتمان های زیر ۵۰ متر

چیدمان آپارتمان های زیر ۵۰ متر

یکی از اولین نیازهای   بشر احساس آسایش است. آسایش و راحتی امری است که مستقیما با فضای داخلی خانه در ارتباط می باشد و در صورت عدم وجود آن، در طولانی مدت مشکلات مختلفی برای افراد به وجود می آید. بحث آسایش در خانه ها و آپارتمان های مختلف با هر متراژی که هست باید مورد توجه قرار گیرد. طراحی داخلی و دکوراسیون به قدری اهمیت دارد که ممکن است آسایش در یک آپارتمان کوچک که اصول و راهکارهای مختلف طراحی داخلی در آن رعایت شده است از یک آپارتمان بزرگ تر بیش تر باشد.

فضاهای مختلف در آپارتمان های کوچک به همان نسبت کوچک هستند و چیدمان مبلمان در آن ها بسیار اهمیت دارد و می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

چند کاربری در یک فضا

در آپارتمان های زیر ۵۰ متر، محدودیت هایی وجود دارد که با چیدمان درست باید از فضای موجود بیشترین بهره را برد. در چیدمان آپارتمان های زیر ۵۰ متر ممکن است برخی فضاها با هم ترکیب شده و چند کاربری مختلف داشته باشند. از جمله این فضاها، آشپزخانه و نشیمن یا اتاق خواب و نشیمن هستند.

چیدمان نشیمن

چیدمان نشیمن به عنوان فضایی که فعالیت های مختلفی از جمله استراحت، پذیرایی، تلویزیون دیدن و … در آن صورت می گیرد، بسیار مهم است. به مبلمان قرار گرفته در فضاهای مختلف بسیار توجه کنید. از مبلمانی استفاده کنید که حجم زیادی را نگیرند و پایه های بلند داشته باشند تا نور هم زیر آن ها رخنه کند. این باعث می شود، مبلمان سبک تر به نظر بیاید، نور را عبور دهد، سایه ایجاد نکند و در کل فضا را بزرگ تر نشان دهد.

حفظ ریتم

در چیدمان آپارتمان های زیر ۵۰ متر، ریتم باید حفظ شود. ریتم به معنای استفاده از تکرار الگو، هارمونی، کنتراست و سایر موارد است که باعث می شود، فضای داخلی به عنوان یک کل واحد در نظر گرفته شده و دیده شود. با تکرار المان های مختلف یا بافت های مختلف در فضا می توان تکرار ایجاد کرد و فضاها را به هم متصل ساخت. این کار علاوه بر زیبایی باعث می شود تا فضا یکپارچه و بزرگ تر دیده شود.

همچنین یک عنصر یا مبلمان در سایزهای مختلف می تواند در فضاهای گوناگون قرار گیرد و این موضوع در حفظ ریتم کمک می کند. به عنوان مثال، پا تختی می تواند نمونه ای کوچک تر از میز نشیمن و میز نشمین می تواند نمونه ای متفاوت از میز ناهارخوری باشد. به وسیله رنگ هم می توان این موضوع را گسترش داد. از یک الگوی رنگی خاص می توان در دیوارها یا مبلمان استفاده کرد تا تداوم بصری افزایش یابد.

عملکرد بر فرم ارجحیت دارد

در هنگام چیدمان آپارتمان های زیر ۵۰ متر باید عملکرد را بر فرم ترجیح داد. به عنوان مثال اگر در نشیمن دو کاناپه روبروی هم دارید اما به دیدن تلویزیون در نشیمن عادت کرده اید، نحوه چیدمان مبلمان را باید تغییر دهید تا عملکرد اصلی را به مخاطره نیندازد.

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از تعداد زیادی از مبلمان در فضاهای کوچک باعث احساس خفگی و سردرگمی در فضا می شود. بهتر است از مبلمانی استفاده کنید که برای شما ضروری تر است.

سیالیت و تعادل فضا

در چیدمان مبلمان به رفت و آمد توجه کنید تا به راحتی بین آن ها صورت گیرد. سیالیت فضا باید حفظ شود تا احساس آسایش بیشتری به ساکنین دست دهد. سعی کنید تا حد امکان مبل های فضا را به دیوارها نچسبانید(مگر اینکه واقعا چاره ای نداشته باشید). حداقل یک فاصله برای رفت و آمد از پشت مبلمان ایجاد کنید. این کار باعث افزایش سیالیت در فضا می شود. همچنین تعادل را در چیدمان و دکوراسیون فضای داخلی خود مد نظر قرار دهید. تعادل به معنای تقارن نیست بلکه به این معناست که مبلمان مختلف در یک فضا با هم هماهنگی داشته باشند.

مبلمان با چند کاربرد

از مبلمانی استفاده کنید که بتواند چند کاربرد مختلف به شا ارائه کند تا مبلمان اضافی را حذف کنید. به عنوان مثال از کاناپه ای استفاده کنید که بتوان روی آن لم داد، استراحت کرد، تلویزیون دید و حتی از دو یا سه نفر پذیرایی کرد. استفاده از قطعاتی که می توانند به عنوان میز استفاده شوند و بعد از استفاده می توان از آن ها به عنوان یک قفسه یا هر چیز دیگری استفاده کرد، راهکار مناسبی برای مبلمان است.

جدا کردن فضاها

به وسیله چیدمان مبلمان می توانید نواحی مختلفی را در یک فضای باز ایجاد کنید. این ارزشی است که می تواند به گسترش فضای داخلی منجر شود. نیازی نیست برای تعریف فضاهای مختلف حتما از دیوارها و پارتیشن ها استفاده کرد. گاهی با استفاده از المان های مختلف می توانیم فضاهای مختلف را از هم تشخیص دهیم. استفاده از فرش زیر صندلی ها یا مبلمان می تواند نشان دهنده محل گفتگو باشد. با استفاده از یک لوستر روی یک میز می توانید محل ناهارخوری را مشخص کنید و با دیدن یک مبل که رو به تلویزیون است محل نشیمن را تشخیص خواهید داد.

ارتفاع فضا

سعی کنید ارتفاع اتاق را حفظ کرده و آن را بزرگتر از حالت معمول نشان دهید. این کار باعث افزایش تداوم بصری در فضا شده و آن را بزرگ تر جلوه می دهد. از لوسترها و چراغ های حجیم و سنگین استفاده نکنید. از پرده های سبک و بلند برای پنجره ها استفاده کنید تا علاوه بر اجازه دادن به نور برای داخل شدن به فضا، حس ارتفاع بیشتری ایجاد نمایید.

نتیجه گیری

به طور کلی تلاش کنید تا با جابجایی مبلمان، بهترین چیدمان برای فضای خود را به دست آورید. برخی اوقات فکر می کنیم که این نوع چیدمان تنها چیدمان ممکن برای منزل ما است، اما می توان با جابجایی های کوچک یک مبل، صندلی یا هر وسیله ی دیگری تغییرات گسترده ای را ایجاد کرد.

 

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *